مبارزه با انواع مارها

مارها تقريبا در همه جای کره زمین وجود دارند و اغلب مارها روي زمين زندگي مي کنند اما برخي از انواع آنها درختان و آبها را براي زندگي انتخاب مي کنند. مارهايي که در آبها زندگي مي کنند آبشش ندارند و براي تنفس مجبور هستند به سطح آب بيايند اما توانائي دارند ساعتها زير آب بمانند و طی اين مدت از اکسيژن محلول در آب استفاده مي کنند.

بطور کلی مارها به دودسته تقسيم می شوند

دسته اول آنهايي هستند که با سم خود مشکلاتي در سيستم عصبي يا گردش خون طعمه ایجاد می کنند.
دسته دوم که با استفاده از قدرت ماهيچه هاي خود طعمه را تحت فشار قرار داده وخفه می کنند که اين مارها آنقدر منتظر مي مانند که طعمه به آانها نزديک شود و سپس به دور آن پيچيده و فشار می دهند تا تنفس طعمه متوقف شود ولی مارهاي سمي پس از تزريق يا پاشيدن سم ، منتظر می شوند تا طعمه از پا بیفتد.
 
مبارزه با انواع مار

تفاوت مار سمی و مار غیر سمی

سر مثلثی شکل در مارهای سمی:
اغلب مارهای سمی دارای سر مثلثی شکل دارند که این مثلث در سمت دهان باریک‌تر می‌شود. مارهای غیر سمی نیز معمولا سر هموار و منحنی شکلی دارند.

مردمک بیضوی شکل مارهای غیر سمی:
مردمک سوراخی است که نور از طریق آن وارد چشم می‌شود؛ به عبارت دیگر، مردمک داخلی‌ترین دایره سیاهی است که در مرکز چشم موجودات دارای چشم است. مارهای غیر سمی اغلب دارای مردمک‌های گرد هستند در حالی که مارهای سمی، مردمک‌های بیضی‌شکل و گربه‌مانند (Elliptical Pupils) دارند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در میان مارهای سمی و خطرناک جهان نیز استثناهایی وجود دارد که مردمک‌های گردی دارند.

پولک‌ها و فلس‌ها:
برای تشخیص این مورد باید قسمت زیرین مار را مشاهده کنید؛ بنابراین امکان بررسی آن در حالت زنده وجود ندارد و تنها برای مارهایی که بی‌هوش شده یا مرده باشند، قابل استفاده است. پولک یا فلس (Scales) در شکم مارهای سمی تا دم آن، از یک صفحه مقعدی و در یک ردیف قرار می‌گیرد. بدن مار از پولک‌های مختلفی تشکیل شده که در قسمت‌های مختلف آن، نام مخصوصی دارد و برای تشخیص مار بسیار مهم است. نوک دم مارهای سمی ممکن است دو ردیف پولک داشته باشد.

نشانه های مار گزیدگی

مارهاى سمى هنگام گزيدن دندان‌هاى خود را وارد بدن شخص کرده و سم خود را تزريق مى‌کنند. در جدول زير خصوصيات ظاهرى مارهاى سمى و غيرسمى با يکديگر مقايسه شده است: مارها اغلب شب‌ها فعاليت داشته و در صورت عدم آزار، به‌ندرت به انسان حمله مى‌کنند. ممکن است اثر دندان مار به‌شکل دو زخم مجاور در محل گزش مشاهده شود.
  •  درد محل گزش
  • تورم و تغيير رنگ محل گزش که ابتدا قرمز شده و سپس به رنگ آبى متمايل به سبز درمى‌آيد.
  •  به‌وجود آمدن تاول در محل گزش پس از چند ساعت خونريزى داخلى بر اثر گزش.
  • به‌علت نشت خون از رگ‌ها در احشاء داخلى يا ساير ارگان‌هاى بدن و يا تأثير سم در بدن ممکن است علائم زير ظاهر شود:
  • تهوع، استفراغ، درد شکم، اسهال، خونريزى از بينى و دستگاه گوارش و ادرار، تعريق، ضعف شديد.

انواع مار