گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 13100/02/15 - 12:39
كد :8

سمپاشی کارخانه

يكي از مباحثي كه با گرم شدن هوا مطرح مي‌شود، لزوم سمپاشي در برخي اماكن و منازل است كه با برخورد با جانوران موذي نظير سوسك و موش و امثالهم ضرورت پيدا مي‌كند. و خانواده ها مجبور به سمپاشی منازل، کارخانه، دامداری، مرغداری و … می شود.نكته مهم در اين مساله اين است كه افراد ناآشنا با استفاده از سموم نباتي، سلامت افرادخانواده بخصوص كودكان، ميانسالان، خانم‌هاي باردار و بيماران قلبي، كليوي، ريوي و … را به خطر مي‌اندازند.

اصول سمپاشی کارخانه

سمپاشی کارخانه به این دلیل حساس تلقی می‌شود که ورود خزندگان یا جوندگان و سایر حشرات مشکلات بهداشتی و صنعتی را به دنبال خواهند داشت و این امکان وجود دارد که این موجودات داخل دستگاه‌های تولیدی و یا محیط کارخانه نفوذ کنند و منجر به اختلال در فرایند تولید یا توقف آن شوند در کارخانه‌هایی که به تولید مواد غذایی می‌پردازند حیواناتی مانند سوسک و موش عامل انتقال ویروس محسوب می‌شوند که بر اعتبار کارخانه بسیار تاثیرگذار هستند و می‌توانند باعث تخریب اعتبار و بدنامی یک کارخانه خوشنام شوند به همین دلیل رعایت نکات بهداشتی در کلیه کارخانه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است پس باید تمام تلاش‌ها صورت گیرد تا از ورود حیوانات و حشرات موذی به درون کارخانه جلوگیری به عمل آید از جمله حیوانات و حشراتی که برای اعتبار یک کارخانه مضر هستند می‌توان به موش نروژی، مار، عقرب، رتیل، کبوتر و ساس اشاره کرد.

سمپاشی کارخانه

اقدامات لازم به منظور پیشگیری از ورود آفات به کارخانه

برای اینکه از بروز مشکلات مربوط به مخدوش شدن اعتبار یک کارخانه جلوگیری شود بایستی اقدام زیر انجام گیرد.

  • همه منافذ اعم از درز درب‌ها و پنجره‌ها و خوردگی‌های مربوط به چوب‌های داخل محوطه کارخانه بایستی پوشانده شوند.
  • به منظور جلوگیری از حمله احتمالی آفات بهتر است پیش و پس از انبار کردن مواد تولید شده در کارخانه از جمله مواد غذایی محیط نگهداری آنها یعنی انبار را مورد سمپاشی قرار داد.
  • مناسب‌ترین زمان به منظور انجام سمپاشی محیط کارخانه بعد از پایان یافتن ساعت اداری است.
  • هنگام انجام عملیات سمپاشی مواد غذایی را در پوشش قرار داده یا از محیطی که سمپاشی در آنجا انجام می‌گیرد خارج کنید.
  • با تصور اینکه آفات با گذاشتن طعمه از بین خواهند رفت از انجام سمپاشی منصرف نشوید چرا که تنها طعمه گذاری برای دفع آفات کافی نیست.
  • برای انجام سمپاشی بهتر است از متخصصان برای تشخیص نوع آفت کمک بگیرید.

هزینه اصول سمپاشی کارخانه

به طور کلی باید گفت درست است که برای از بین بردن آفات و حفظ اعتبار و خوشنامی یک کارخانه بایستی اقدام به انجام سمپاشی کرد اما باید به این نکته نیز توجه نمود که اگر سمپاشی اصولی صورت نگیرد به مراتب تاثیرات مخرب‌تری از آفات به دنبال خواهد داشت پس باید در این زمینه بدون اطلاعات وارد عمل نشد و از کمک گرفتن و مشاوره با متخصصان مجرب نیز در این زمینه غافل نشد. انجام سمپاشی اصولی علاوه بر حفظ اعتبار اعتبار یک برند از بروز خطرات احتمالی ناشی از یک سمپاشی نادرست و غیر اصولی نیز جلوگیری می‌کند پس تنها سمپاشی منجر به نجات اعتبار یک کارخانه نیست و در کنار سمپاشی باید یک سری اصول خاص را مدنظر قرار داد. توجه داشته باشید که آفات ذره ذره به داخل کارخانه نفوذ می‌کنند اما تاثیر آنها بر اعتبار کارخانه به صورت یکجا و ناگهانی خواهد بود پس از کنار سمپاشی و اصول مربوط به آن در کارخانه به راحتی عبور نکنید.

سمپاشی کارخانجات مواد غذایی